Skontaktuj się z nami


mgr inż. Mateusz Machnik 

tel: +48 519 846 773


mgr Maciej Jakubczak

tel: +48 693 749 314

 

 

MJ-GEO inżynieria geologiczna to firma specjalizująca się w projektowaniu i budowie ujęć wód podziemnych- studni wierconych/głębinowych. Świadczymy także usługi z zakresu szeroko pojętej geologii, geotechniki i wiertnictwa. Nasze doświadczenie i profesjonalne podejście procentuje wieloma zadowolonymi klientami.

W kilku słowach o tym co robimy

Media Społecznościowe

Jeżeli planują Państwo wykorzystywać wodę ze studni na cele zaspokojenia potrzeb zakładu, instytucji czy przedsiębiorstwa, lub też planowana głębokość studni przekracza 30 m będą potrzebowali Państwo wykonać projekt, dokumentację oraz uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Więcej w zakładce "hydrogeologia".

Ryc. 4. Gotowa studnia podczas próbnego pompowania oczyszczającego

Ryc. 3. Kolumna eksploatacyjna wraz z filtrem, gotowa do zapuszczenia do otworu

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem dobrze wykonanej studni jest zastosowanie odpowiedniego filtra ujmującego przewierconą warstwę wodonośną. Kluczową rolę odgrywa tutaj siatka filtracyjna, rodzaj perforacji rur oraz obsypka żwirowa. Tylko dobrze dobrany filtr pozwoli studni na bezawaryjne działanie przez długie lata. Nasza firma stosuje filtry fabrycznie perfo rowane, o szczelinach, siatce oraz frakcji obsypki dobranej do napo-tkanej podczas wiercenia warstwy. 

Ryc. 6 i 7.  Rury kanalizacyjne, nie nadające się do zastosowania jako studzienne, często ulegające awarii, stosowane przez niektóre firmy (znacznie tańsze niż atestowane rury niebieskie)

Ryc. 9. Żwir budowlany o frakcji 8-16, często niepoprawnie stosowany jako uniwersalny dla wszystkich typów warstw wodonośnych

Ryc. 10. Siatka filtracyjna poliamidowa stosowana przy wykonaniu filtrów studziennych

Ryc. 12. Zabudowa studni wierconej studzienką PCV o głębokości 1,5 m 

Ryc. 10 i 11. Zabudowa studni przy użyciu tzw. złącza szwedzkiego (przed zasypaniem i wyrównaniem terenu). Zawór zakopuje się na głębokości około 1,0-1,2 m co zabezpiecza przed przemarzaniem

Ryc. 8. Obsypka (piasek filtracyjny) o frakcji
1,4-2,2 mm, odpowiednia dla np. piasków drobnych i średnich

Ryc. 5. Profesjonalne rury studzienne stosowane przez naszą firmę

Ostatnią czynnością po prawidłowo wykonanym odwiercie studni jest wykonanie próbnego pompowania oczyszczającego. Każda studnia, a w szczególności ta wiercona na płuczkę, musi być pompowana około 72 godzin aby poprawić właściwości filtracyjne złoża oraz pozbyć się płuczki zastosowanej podczas wiercenia. Po tym czasie można precyzyjnie określić wydajność studni, dobrać odpowiednią pompę oraz wykonać ostateczną zabudowę wraz z przyłączem.

Wszystkie wykonywane przez nas studnie (nawet ogrodowe) opierają się na zastosowaniu najwyższej jakości materiałów z atestami do wody pitnej (rury niebieskie). Są to specjalne rury gwintowane które zapewniają długotrwałą eksploatację bez ryzyka awarii. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż użycie niedostosowanych do tego rur kanalizacyjnych (szare lub pomarańczowe), łączonych na wkręty lub klej powoduje bardzo często uszkodzenie studni po  krótkim czasie użytkowania.

Próbne pompowanie i zabudowa studni

Stosowane materiały

Wiercenie studni

Poszukiwanie wody

Lokalizacja studni i przepisy prawa

Firma MJ-GEO s.c. oferuje wiercenie studni głębinowych oraz piezometrów o średnicach od 75 mm do 225 mm. Wykonujemy odwierty do głębokości max 60 m przy zastosowaniu biodegradowalnej płuczki wiertniczej. Budujemy studnie zarówno dla przedsiębiorstw jak i inwestorów prywatnych. Wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt wiertniczy o niewielkich rozmiarach z systemem składania podwozia gąsienicowego do 86 cm szerokości, co pozwala nam (jako nielicznym) wykonywać odwierty w trudno dostępnych miejscach.  

Usługi wiertnicze realizujemy na terenie całego kraju, głównie obsługujemy jednak województwa dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie, opolskie, lubuskie i łódzkie. 

Zajmujemy się także kompleksowym wykonaniem zabudowy studni wraz z instalacją pomp.

Studnie wiercone - zakres świadczonych usług

Ryc. 2. Wiercenie studni na terenie przemysłowym

Ryc.1. Wiercenie studni w prywatnym ogrodzie o ograniczonych możliwościach wjazdu

W przypadku znalezienia warstwy wodonośnej przystępujemy do filtrowania otworu. Zapuszczamy kolumnę rur eksploatacyjnych o średnicy wybranej wcześniej przez inwestora, zakończoną filtrem studziennym o długości dobranej do miąższości napotkanej warstwy wodonośnej. Najczęściej pod filtrem instaluje się jeszcze rurę podfiltrową, pełniącą role osadnika. Po zapuszcze
niu kolumny rur wykonujemy płukanie otworu aby usunąć część płuczki wiertniczej z otworu.  Stosujemy wyłącznie płuczkę biodegradowalną, która ulega rozkładowi. Po wykonaniu płukania wykonujemy obsypkę filtracyjną.
 

Przed przystąpieniem do wykonania odwiertu, nasi hydrogeolodzy przeprowadzają darmową analizę prawdopodobieństwa wystąpienia warstwy wodonośnej na działce. Na podstawie analizy wykonanych w przeszłości przez różne podmioty odwiertów można w przybliżeniu sprawdzić, na jakiej głębokości należy spodziewać się pierwszej, rokującej pozytywnie na założone potrzeby warstwy wodonośnej. 
Nie jest to jednak metoda gwarantująca znalezienie warstwy wodonośnej na działce. 

Najlepsze metody poszukiwania wód podziemnych mają zastosowanie w geofizyce. Szczególnie przydatna do tego celu jest metoda elektrooporowa, dająca wyniki z około 80 procentową pewnością. Minusem tej metody jest to, że aby przeprowadzić miarodajny pomiar trzeba dyspono- wać dużą działką. Koszt takiego badania jest dość znaczny i wynosi około1000-1500zł.

Jedyną metodą poszukiwania wody cechującą się 100% skutecznością jest odwiert próbny. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów wykonujemy odwierty próbne w korzystnych cenach. Podczas każde go odwiertu obecny jest hydrogeolog (co jest rzadkością w firmach konkurencyjnych), który podejmuje decyzje co do zafiltrowania otworu próbnego. Mając duże doświadczenie w wykonaniu studni możemy oszacować, że około 9 na 10 odwiertów daje wynik pozytywny.

Właścicielowi nieruchomości przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód podziemnych na cele zaspokojenia potrzeb jego własnego gospodarstwa domowe go/rolnego,  jeżeli głębokość studni nie przekracza 30 m a pobór wody 5 m3 na dobę. Przepis ten pozwala wykonywać przydomowe ujęcia wody bez pozwoleń i proje-któw. Należy zachować jedynie kilka zasad przy lokalizacji przyszłego ujęcia.

Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:

  • do granicy działki – 5 m (rozporządzenie przewiduje także możliwość budowy studni bez zachowania tej odległości)
  • do osi rowu przydrożnego – 7,5 m,
  • do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń – 15 m,
  • do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie – 30 m,
  • do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego – 70 m.